تست خرابی ، سالم بودن و عیب یابی رم های لپ تاپ و کامپیوتر

تست خرابی ، سالم بودن و عیب یابی رم های لپ تاپ و کامپیوتر

تست خرابی ، سالم بودن و عیب یابی رم های لپ تاپ و کامپیوتر

 

همان طور که گفته شد ، خرابی رم در کامپیوتر نظیر اشتباهاتی که سخت افزار سیستم را نابود می کنه، روی بخش های مختلف کامپیوتر اثر می زاره ؛ بنابراین یک سری نشانه های عمومی در کامپیوتر قابل مشاهده است که از روی آن ها می تونید به معیوب بودن رم پی ببرید.

نشانه ها و علائم خرابی رم کامپیوتر و لپ تاپ

برخی از نشانه ها برای تشخیص خرابی رم را در ادامه می خونید:

۱- زمانی که شما مشغول کار کردن با یک برنامه خاصید ، ممکنه ویندوز به صورت ناگهانی فریز شه ، این فرآیند سبب میشه که بازکردن مرورگر هایی نظیر اینترنت اکسپلورر حتی تا ۴ دقیقه به طول انجامد.

این مورد نشانه ای از معیوب بودن رمه ؛ حال آن که برخی از کاربران تصور می کنند ممکنه ویروس های مخرب به سیستم آن ها حمله کرده باشد!

۲- نشانه ی بارز دیگر خرابی رم ، نمایش صفحه آبی مرگه! این صفحه باعث ار کار افتادن سیستم میشه. البته گاهی بر اثر نصب یک برنامه یا نرم افزار ، این خطا ممکنه ایجاد شه. اما زمانی که رم معیوبه ، بدون نصب هیچ برنامه جدید یا اعمال تغییرات ، این صفحه را مشاهده خواهید کرد.

۳- ممکنه حین کار با یک برنامه خاص در ویندوز ، سیستم به صورت پی در پی ری استارت میشود. البته ری استارت شدن ویندوز دلایل مختلفی می تونه داشته باشه ، اما زمانی که رم کامپیوتر و لپ تاپ خراب باشه ، ری استارت شدن بدون انجام تغییر خاصی روی کامپیوتر رخ می ده.

۴- خرابی فایل ها و عدم ذخیره شدن آن ها ، از نشانه های دیگر رم معیوب می باشد. به عنوان مثال اگر فایل ها به نحوی که شما در ویندوز فرمان داده اید ، ذخیره نشوند و هارد درایو را نیز از جهت سلامت بررسی کرده باشید ، می توانید از خراب شدن رم یا مموری مطمئن شوید.

۵- ممکنه هنگام کار با کامپیوتر یا لپ تاپ ، رنگ های نامتعارفی را مشاهده کنید. این رنگ ها بر اثر خراب شدن رم و ارسال ناموفق دیتا روی اسکرین نمایان میشوند.

۶- شنیدن صدای بوق ممتد ،یکی از نشانه های خرابی رمه. بسته به نوع سخت افزاری که استفاده می کنید ، خرابی رم با این صدا به شما گزارش میشود.

تست خرابی ، سالم بودن و عیب یابی رم های لپ تاپ و کامپیوتر

تشخیص و عیب یابی رم

با استفاده از نشانه های رم معیوب ، می توانید از احتمال بروز اشکال و ایرادهای احتمالی در رم با خبر شوید ؛ اما اگر می خواهید از حدس خود مطمئن شوید ، باید به دو روش عمل کنید:

۱- نصب نرم افزار هایی برای چک و بررسی کردن رم

۲- باز کردن کامپیوتر و خارج کردن رم به صورت فیزیکی و بررسی آن

خارج کردن رم و بررسی آن

روش ایده آل ، خارج کردن رم به صورت فیزیکی و بررسی آن می باشد ، در این روش ابتدا یک رم را خارج می کنید و کامپیوتر یا لپ تاپ را ری استارت می کنید ؛ اگر مشکل همچنان پابرجا بود ، رم را جای گذاری می کنید و رم دیگری را برای تست مجدد خارج می کنید.

در صورتی که تنها یک رم در کامپیوتر شما وجود دارد ، باید رم دیگری را خریداری کنید یا از رم کامپیوتر های دیگر استفاده کنید. اگر از رم سیستم های دیگری استفاده می کنید ، دقت داشته باشید که رم آن کامپیوتر یا لپ تاپ ، با سیستم شما سازگار باشد.

استفاده از نرم افزار های بررسی و تست سالم بودن رم
استفاده از Windows Memory Diagnostics Tool⚠️

ساده ترین راه در این زمینه استفاده از Windows Memory Diagnostics Tool می باشد، برای دسترسی به این ابزار ، از قسمت کنترل پنل ، روی Administrative Tools کلیک کنید.

همچنین می توانید در محیط کنترل پنل و قسمت جست وجو آن ، memory را تایپ کنید.

در مرحله بعدی سیستم از شما می پرسد که آیا می خواهید کامپیوتر ری استارت شود و یا این که دفعات بعد و با روشن شدن کامپیوتر تست انجام شود.

هنگام انجام تست و در بخش پایین ، قسمتی که با Status مشخص شده ، خطاهایی که شناسایی شدند نشان داده میشود.

همچنین با فشردن کلید F1 می توانید تنظیمات را نظیر نوع تست ( Basic, Standard, Extended ) تغییر دهید.

نظر و تجربه خودتان را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *