آیا استفاده از VPN یا فیلترشکن باعث بالا رفتن حجم استفاده از اینترنت می شود ؟

آیا استفاده از VPN یا فیلترشکن باعث بالا رفتن حجم استفاده از اینترنت می شود ؟

آیا استفاده از VPN یا فیلترشکن باعث بالا رفتن حجم استفاده از اینترنت می شود ؟

 

 

به زبان ساده وقتی شما از یک VPN استفاده می کنید از محل کامپیوتر شما به سمت یک یا چند سرور در کشوری که دارای اینترنت آزادتری است یک فرآیند رمزنگاری انجام می شود که داده هایی که شما در این بین انتقال می دهید بین دو سرویس رمزنگاری می شوند و امکان شنود و شناسایی در این بین بسیار بسیار سخت است ، در اصطلاح به این فرآیند رمزنگاری تونل زدن یا Tunneling گفته می شود .
VPN و سرویس های Tunneling قطعا باعث افزایش مصرف ترافیک اینترنت شما می شوند .
به دلیل استفاده از فرآیند رمزنگاری و به وجود آمدن بار کاری رمزنگاری یا Encryption Overhead بین ۵ تا ۲۰ درصد مصرف ترافیک اینترنتی شما افزایش پیدا می کند.
طبیعی است که در حالت عادی این سه پروتکل مصرف حداقلی ۵ درصد به ترافیک اینترنتی شما اضافه می کنند اما گاهی که از همین پروتکل ها با رمزنگاری ۲۵۶ بیتی استفاده می شود ترافیک شما بیت ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت یعنی با استفاده از OpenVPN دارای ۲۵۶ بیت رمزنگاری ۲۰ درصد در بدترین حالت ترافیک اینترنت شما افزایش خواهد داشت به زبان ساده تر اگر ۲ گیگابایت مصرف عادی روزانه شما باشد با استفاده از VPN تبدیل به ۲ گیگابایت و ۴۰۰ مگابایت خواهد شد . بنابراین پاسخ سئوال این است که ، بله VPN باعث افزایش مصرف اینترنت شما می شود اما در بدترین شرایط ۲۰ درصد این ترافیک را شامل می شود نه بیشتر و هیچوقت افزایش دو برابری یا ۱۰۰ درصدی و ۳ برابری ۲۰۰ درصدی را نخواهید داشت .

نظر و تجربه خودتان را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *