هارد چیست ؟

هارد چیست ؟

هارد چیست ؟

 

هارد چیست ؟

به فضایی ذخیره سازی دائمی گفته میشه که به دو نوع اینترنال (داخلی) و اکسترنال (خارجی) تقسیم میشه از طرفی از نظر معماری داخلی به دو نوع HDD و SSD تقسیم میشه که در زیر به هاردهای HDD اشاره کوچکی خواهیم کرد :

تاریخچه ی هارد HDD :

این نوع هارد ها تا قبل از سال ۱۹۸۰ در ابعاد بسیاربزرگتر نسبت به امروز (اندازه ی صفحات ۱۴ اینچی ) بودند و برای مصارف خانگی و صنعتی کاربرد نداشتن تا این که در همین سال شرکت seagate اولین هارد را با اندازه ی ۵٫۲۵ اینچی را با فضای ۵ مگابایتی ساخت،و در اواسط دهه ی ۹۰ این نوع هارد ها برای مصارف خانگی نیز عرضه شد.

کلمه HDD مخفف Hard Disk Drive به معنی دیسک درایو سخته ، این نوع هارد ها رو معمولا هارد های مکانیکی نیز میگن که علت اون داشتن قطعه ی متحرک برای نوشتن و خواندن اطلاعات هستش که این نوع هارد ها با حافظه ۳۲۰ GB تا ۱۰ TB و با سرعت ۵۴۰۰RPM و ۷۲۰۰RPM عرضه میشوند ، همانطور که در بالا گفتیم این نوع هارد ها به دو نوع اینترنال و اکسترنال تقسیم میشوند :

 

هارد چیست ؟

 

هارد های HDD اینترنال :

این نوع مخصوصا برای کامپیوترها و لپتاب ها ساخته شده اند و نمیتوان از آنها به طریق دیگری استفاده کرد .

هارد های HDD اکسترنال :

بخش داخلی هاردهای درایو های اکسترنال دقیقا از نوعه اینترنال می باشد فقط بزرگترین فرق و تفاوت این نوع کابل متصل کننده میباشد که در هاردهای اینترنال دو کابل (یکی برای انتقال داده و دیگری کابل برق میباشد) که صرفاََ برای کامپیوترمی باشد ولی هارد اکسترنال قابلیت اتصال به هرچیزی که دارای ورودی USB میباشد را داراست و از طرفی قابلیت حمل دارد (برخی از هاردهای اکسترنال در مقابل ضربه و آب مقاوم است) .

نحوه ی کار این نوع هاردها با استفاده از یک دیسک سخت و یک هد هستش که اطلاعات رو می خونه یا می نویسه در زیر معماری داخلی هارد رو مشاهده می کنید:

معماری داخلی هارد

بخش مکانیکی :

۱- دیسک گردان :

مهمترین بخش یک هارد هستش زیرا اطلاعات روی این دیسک ذخیره میشه و مسلمه هرچه تعداد اونها زیاد باشه فضای هاردها هم بالا میره این دیسک ها با یک موتور چرخاخانده میشن.

۲- بازوی حرکتی :

بازوی حرکتی برای خواندن اطلاعات توسط هد روی دیسک گردان حرکت میکنه تا هد بتواند به بخش ها مختلف دیسک دسترسی داشته باشه.

۳- موتور هارد :

دیسک های گردان به این موتور متصل اند و این موتور وظیفه ی چرخاندن دیسک های گردان رو داره این موتور با سرعت معینی میچرخه به طور مثال ۵۴۰۰ یا ۷۲۰۰ و…( واحد rpm )که همان سرعت هارد هاست .

۴- فیلتر هوا :

فیلتر هوا برای تمیز کردن هوای داخل هارد به کار برده میشود و از طرفی به براربر فشار هوای داخل وخارج هارد کمک میکنه.

۵- هد :

 

هارد چیست ؟

 

برای خواندن و نوشتن اطلاعات از روی دیسک گردان از هد استفاده میشه ، در موقع خواندن اطلاعات رو بصورت صفر و یک از پلتر دریافت میکنه و در موقع نوشتن اطلاعات رو به صورت صفر و یک وارد پلتر میکنه .

۶- کنترل کننده :

کنترل کننده بازوی حرکتی رو کنترل میکنه تا به کل پلتر دسترسی داشته باشه در هارد های قدیمی از موتور استپی استفاده میشد ولی امروزه از سیم پیچ یا آهنربا استفاده می شود .

بخش برد منطقی:

هارد فقط بخش مکانیکی نیست در بخش پشتی مکانیکی برد منظقی هارد وجود دارد:

۱- برد منطقی :

بخش منطقی هارد یک برد می باشد که وظیفه کنترل بخش مکانیکی و به نوعی cpu هارد به حساب می آید و کنترل ورود و خروج داده و …. را برعهده داره .

۲- محل اتصال کابل دیتا که از نوع SATA میباشد .

۳- محل اتصال کابل برق میباشد .

 

نظر و تجربه خودتان را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *